Kalorifer ve Petek Temizliği

Kalorifer ve petek temizliği, kalorifer peteklerinin içinin yıkanması, pisliklerden ve tıkanıklıklardan arındırılması anlamına gelmektedir. Isı kalitesini artırmak ve yakıt tasarrufu sağlamak için gerekli bir uygulama olan kalorifer ve petek temizliği, İstanbul su tesisatçısı tarafından başarıyla gerçekleştirilmektedir.

Kalorifer ve petek temizliği niçin gereklidir?

Kalorifer ve petek temizliği yapılmayan peteklerde kış boyu atıklar birikir. Bu atıklar tıkanıklık yaparak daha fazla doğalgaz ya da kömür yakarak daha az ısınmanıza neden olur. Bu yüzden kalorifer ve petek temizliği önemlidir.

Kalorifer peteklerde gezen sıcak su ile ısınmaktadır. Bu suyun içindeki oksijen petekler içerisinde metal ile iletişime geçerek oksitlenme ye yani küflenmeye neden olmaktadır. Küflerin birikmesi de peteğin etrafa ısı yaymasını azaltıp tıkanmalara yol açmaktadır.

Kalorifer ve Petek Temizliği
Kalorifer ve Petek Temizliği

İstanbul su tesisatçısı kalorifer ve petek temizliği yaptırdığınızda bu temizlik;

 • Yakıt tasarrufu sağlar
 • Daha iyi ısınmaya olanak tanır.
 • Faturalar daha düşük gelir.
 • Ve çevreye daha az zarar verilir.

Tüm bu avantajlar düşünüldüğünde kış gelmeden İstanbul su tesisatçısı firmamıza kalorifer ve petek temizliği için müracaat etmeniz yararınıza olacaktır.

Petek tıkanıklığı belirtileri nelerdir?

Kalorifer ve petek temizliğinin zamanının geldiğini nasıl anlarız. Normal şartlarda 2 yılda bir kalorifer ve petek temizliği yaptırmanız gerekir. Eğer bu süreyi geçtiyseniz yavaş yavaş sıkıntılar yaşamaya başlarsınız. Bu belirtiler

 • Sık sık oluşan kombi arızaları
 • Peteklerin alt kısımlarının ısınıp üstlerinin soğuk kalması
 • Farklı odalarda farklı sıcaklıkların kaydedilmesi
 • Doğal gaz Kombi Filtresinin çok çabuk kirlenmesi

Kalorifer ve petek temizliği nasıl yapılır?

Kalorifer ve petek temizliği sizin kendi başınıza yapabileceğiniz bir işlem değildir. Bu konuda uzman bir firma olan İstanbul su tesisatçısı sizin yerinize başarılı bir şekilde kalorifer ve petek temizliğini gerçekleştirmektedir.

Kalorifer ve petek temizliğine başlamadan önce kombi ve kombi su giriş vanaları kapatılır. Kombi tesisat pompası sökülür. Buradan kombi yıkama makinesine bağlanılır ve su gönderilip peteklerin içinde dolaştırılır ve kirli suyun klozete dökülmesi sağlanır. Son aşamada da anti bakteriyel kimyasal ilaç uygulaması yapılıp peteklerin içi kısımlarının bakımı yapılmış olur.

Bir diğer yöntem de havlupan vanasının sökülüp kombi yıkama makinesine bağlanmasıyla olur. Bu yöntemde Havlu pan çıkış vanasına takılan hortumun ucu klozete bırakılır. Böylelikle atık suyun etrafı kirletmeden atılması sağlanır. Bu yöntemde her radyotöre tek tek su basılır ve peteklerin yıkanması sağlanır. Peteklere verilen basınçlı suyun, petek içindeki kir ve pasları söküp atması sağlanır. Ve son olarak da kimyasal yıkama yapılıp peteklerin bakımı sağlanır.

Kalorifer Peteklerimin yarısı ısınmıyor ne yapmalıyım?

Eğer evinizde ya da iş yerinizde peteklerin bazıları ısınıp bazıları bu gibiyse bu durum peteklerdeki tıkanıklığın göstergesidir. Bu tıkanıklık yüzünden de yanmayan peteklere su ulaşmıyordur. Özellikle kombiye en uzak olan petek ısınmıyorsa İstanbul su tesisatçısı firmamıza kalorifer ve petek temizliği yaptırmanızın vakti gelmiş demektir.

Kalorifer Peteklerimin üst kısımları ısınmıyor ne yapmalıyım?

Eğer kaloriferi yaktığınız halde peteklerin üst kısmı soğuk alt kısmı sıcaksa bu durum kalorifer ve petek temizliği yaptırmanız gerektiğini gösterir. Muhtemelen orta noktada bir tıkanıklık vardır ve bu kaloriferin üst kısımlarında suyun dolaşmasını engelliyordur. Eğer siz de bu durumu yaşıyorsanız bir an önce İstanbul su tesisatçısı firmamızdan kalorifer ve petek temizliği randevusu almalısınız.

Yerden ısıtmalı sistemlerde petek temizliği

Yerden ısıtma sistemleri de tıpkı petekler gibi kirlenir. Üstelik en fazla 55 derece ısıtılabildiği için mikropların ölmesi için ortam da yaratılmaz. Bu yüzden alttan ısıtmalı sistemlerin de temizlenmesi gerekir. Bunun için yapmanız gereken şey İstanbul su tesisat firmasıyla iletişime geçmek olmalıdır. Çünkü alttan ısıtmalı sistemlerin temizliği sizin üstesinden gelemeyeceğiniz bir durumdur.

 • Petek temizleme makinesi kolektöre bağlanır.
 • Kombi vanası kapatılır.
 • Makinenin tahliye ve temiz su dolum hortumları takılır.
 • Odaların giriş çıkış vanaları kapatılır.
 • Temizlenecek odanın vanası açılır ve oda birkaç tur temizlenir.
 • Sonra teker teker diğer odalara geçilir.
 • Kombi açılır ve 40 derece ısınması sağlanır.
 • Sonrasında kimyasal temizleme yapılarak alttan ısıtma sisteminin koruyuculuğu artırılır.

Kalorifer ve petek temizliği fiyatları 2022

Kalorifer ve petek temizliği fiyatları 2022 için en doğru rakamı İstanbul su tesisatçı firmamızı arayarak alabilirsiniz. Bu anlamda en uygun fiyatlı kalorifer ve petek temizliği hizmetine sahip olacağınızı da unutmamalısınız. İstanbul su tesisatçısı en kaliteli malzemelerle en uygun fiyatlı kalorifer ve petek temizliği konusunda iddialı bir firmadır.

İstanbul su tesisatçısı, kalorifer ve petek temizliği konusunda uzman bir firmadır. Kısa sürede tüm peteklerinizi temizleyerek rahat bir kış geçirmenizi sağlayan İstanbul su tesisatçısı, aynı zamanda faturalarınızın düşmesini sağlayarak yüzünüzü güldürecek tek adrestir.

Profesyonel ve nitelikli kadrosu, son teknoloji cihazları ve geniş servis ağıyla en iyi su tesisat hizmetini sunan İstanbul su tesisatçısı, 7/24 hizmet veren ve müşteri memnuniyetini önemseyen bir firmadır.

Yorum yapın

Hizmetlerimiz

İstanbul Anadolu Yakası Tüm İlçelerine Haftanın Her günü 7/24 Saat Ulaşabileceğiniz Sıhhi Tesisatcı

Kameralı Su tesisatçısı

Teknoloji muhteşem bir şey. Öyle ki günümüzde her alanda olduğu gibi İstanbul sıhhi su tesisatçısının işlerini de kolaylaştırmakta. Eskiden saatler süren işlemler, teknolojik gelişmeler sayesinde daha kısa bir zamanda ve daha temiz çalışılarak gerçekleştirilmekte. Özellikle ev hanımlarının kabusu olan tıkanıklık açma konusunda teknolojik imkanlar işleri daha kolay yola sokmakta.

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? konusunda uzman bir İstanbul su tesisatçısı olarak bilgi vermenin doğru olacağını düşündüğümüz için bu makaleyi kaleme almak istedik.

SU TESİSAT NASIL YAPILIR

Su Tesisat Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını çoğumuz merak ederiz. Binaya nasıl su geliyor ve binadan atık su nasıl dışarı gidiyor?

Gider Tıkanıklığı Açma

Gider tıkanıklığı açma, tıkanan giderlerin açılması anlamına gelen ve ciddi sağlık sorunlarından sizi kurtarabilecek bir işleme verilen addır.

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaş tıkanıklığı açma konusundan önce pimaş nedir bunun üzerinde durmak gerekir. Pimaş, küvetle kanalizasyon arasındaki boru sistemine verilen addır.

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Tıkalı lavabo açma konusunda uzman bir firma olan İstanbul su tesisatçısı olarak tıkalı lavabo nasıl açılır? Konusunda sizi detaylı olarak bilgilendirmek istedik.

Kalorifer Petek Temizliği

Kalorifer ve petek temizliği, kalorifer peteklerinin içinin yıkanması, pisliklerden ve tıkanıklıklardan arındırılması anlamına gelmektedir.