Su Sayacı Nedir

Su sayacı nedir? herkes bilir ama su sayacı hakkında ayrıntılı bilgi edinmek su faturalarınızla ilgili sorun yaşamanızın önüne geçebilir. Özellikle su kaçağı ile ilgili sorunların erken teşhisi için sayaç okumayı bilmek ve su sayacı nedir? sorusunun ayrıntılı cevapları hakkında bilgi edinmek gerekir. Su sayacı, su kullanımının miktarını belirleyip bunun belediyeler ya da yerel yönetimlerce faturalandırılmasını sağlayan cihazın adıdır. Ne kadar su kullanıldığını, içinden geçen su miktarı şeklinde ölçüp göstergeye metre küp cinsinden yansıtır. Ve su sayaçlarda, Avrupa Birliği Uyum Yasalarına göre yeniden gözden geçirilmiş olan, 3516 sayılı “Ölçüler ve Ayar Kanunu”na uygunluk aranır.

İstanbul su tesisatçısı firmamız, her türlü su sayacı tamir bakım ve değiştirme konularında ve diğer su tesisatı konularında size 7/24 destek sunan profesyonel bir firmadır.

Su Sayacı Nedir
Su Sayacı Nedir

Su sayacı Türleri nelerdir?

  • Hız esaslı ( Tek huzmeli- çok huzmeli)
  • Hacim esaslı

Su sayaçları kullanımında ülkelerin aldığı kararlar önemlidir. Yani öyle kafamıza göre su sayacı çeşidi tercihinde bulunamayız. Mesela Türkiye’de ön ödemeli su sayacı kullanımı 11. İdari Mahkemesince kullanımı durdurulan bir sayaç tipidir. Yani bu tarz su sayaçlarını Türkiye’de kullanmak yasaktır. Türkiye’de hız esaslı su sayacı türünün çok huzmeli seçeneği kullanılmaktadır.

Evsel su sayaçları; elektromanyetik, mekanik ve ultrasonik olmak üzere 3 farklı türdedir.

Elektromanyetik su sayacı nedir?

Elektrik voltajı ile su kullanımı ölçen su sayaçlarıdır. Manyetik alanlar ve elektrotlar tarafından çevrilen boru hattından su geldiğinde elektrik voltajı oluşturur. Ve bu sayede elektrotlar ne kadar su üretildiğini algılayıp gerilimi ölçer.

Mekanik su sayacı nedir?

Cihazın içindeki pervanenin dönme hızına göre ölçüm yapan su sayaçlarıdır.

Ultrasonik Su Sayacı nedir?

Çok az basınçlı suları bile ölçebilen daha hassas su sayaçlarıdır. 0,150 m3/h debiye kadar basınçlı suları bile ölçebilir. Aynı zamanda 16 bara kadar basıncı da kaldırabilen ve ölçümleyebilen ultrasonik su sayacı manyetik olmayan yapıdadır. M-Bus ve Optik ara yüze sahip bu sayaçlar, LCD ekranı ile kolay okuma ve geçmişe dönük okuma sağlayabilir.

Bu tip sayaçlar, su hızını elektronik sensörlerle ölçüp akış hızına çevirirler.

Su sayacı tamiri

Su sayaçları zaman zaman arıza yapabilmektedir. Yüksek su faturası geldiğinde ilk şüphelenmeniz gereken şeylerden biri olan su sayacı arızası İstanbul su tesisatçısı tarafından başarıyla tamir edilip gerekirse değiştirilebilmektedir. Su sayacı arızalarından en bilineni su sayacı gösterge arızasıdır.

Gösterge arızalı olduğunda sayaç yanlış rakamları gösteriri ve faturalandırma bu yanlış rakamlar üzerinden olur. Bu sebeple İstanbul su tesisatçısı, su sayacı göstergesi tamiri konusunda destek alabileceğiniz bir firmadır.

Su Sayacı Tamiri
Su Sayacı Tamiri

Su sayacı nasıl okunur?

Su faturanızı kontrol edip temkinli kullanmak mı istiyorsunuz? O halde su sayacı nasıl okunur? Konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bunun için öncelikle sayacın kapağını açıp son endeks yazan kısma bakın. Bu kısımdaki sağdan 3 hane okunmaz. Faturanız kesildiği günden bir dahaki kesim tarihi arasındaki fark bulunur. Bulunan rakam üzerinden bir hesaplama yapılıp faturalandırılır. Eğer suyun metre küp fiyatını biliyorsanız az çok su faturanızın ne kadar geleceğiniz tahmin edersiniz.

İstanbul su tesisatçısı, su sayacı nedir? su sayacı bakımı yapılır mı? Sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir firmadır. Tüm tesisat işlemlerinizde yanınızda olan İstanbul su tesisatçısı, profesyonel tesisat ustaları ve son teknoloji cihazlarıyla su tesisat sorunlarını kısa sürede ve sorunsuz çözen bir firmadır. Hızlı servis ağı ve müşteri odaklı çalışma sistemiyle İstanbul su tesisatçısı aramalarınızda tercih etmeniz gereken ilk markadır.

Yorum yapın

Hizmetlerimiz

İstanbul Anadolu Yakası Tüm İlçelerine Haftanın Her günü 7/24 Saat Ulaşabileceğiniz Sıhhi Tesisatcı

Kameralı Su tesisatçısı

Teknoloji muhteşem bir şey. Öyle ki günümüzde her alanda olduğu gibi İstanbul sıhhi su tesisatçısının işlerini de kolaylaştırmakta. Eskiden saatler süren işlemler, teknolojik gelişmeler sayesinde daha kısa bir zamanda ve daha temiz çalışılarak gerçekleştirilmekte. Özellikle ev hanımlarının kabusu olan tıkanıklık açma konusunda teknolojik imkanlar işleri daha kolay yola sokmakta.

Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti nasıl yapılır? konusunda uzman bir İstanbul su tesisatçısı olarak bilgi vermenin doğru olacağını düşündüğümüz için bu makaleyi kaleme almak istedik.

SU TESİSAT NASIL YAPILIR

Su Tesisat Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını çoğumuz merak ederiz. Binaya nasıl su geliyor ve binadan atık su nasıl dışarı gidiyor?

Gider Tıkanıklığı Açma

Gider tıkanıklığı açma, tıkanan giderlerin açılması anlamına gelen ve ciddi sağlık sorunlarından sizi kurtarabilecek bir işleme verilen addır.

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Pimaş tıkanıklığı açma konusundan önce pimaş nedir bunun üzerinde durmak gerekir. Pimaş, küvetle kanalizasyon arasındaki boru sistemine verilen addır.

Lavabo Tıkanıklığı Açma

Tıkalı lavabo açma konusunda uzman bir firma olan İstanbul su tesisatçısı olarak tıkalı lavabo nasıl açılır? Konusunda sizi detaylı olarak bilgilendirmek istedik.

Kalorifer Petek Temizliği

Kalorifer ve petek temizliği, kalorifer peteklerinin içinin yıkanması, pisliklerden ve tıkanıklıklardan arındırılması anlamına gelmektedir.